Pinus sylvestris - Ten Bor

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Příspěvekod Daniel Pánek v 20.02.2008 10:49:13

Ahoj Martine,nejsi sám, kdo s Pepou jeho odlišný pohled na literáty řešil :D , on jim (nejen) dle mého vždy udělá korunu normálního stromu :lol:
To ale neznamená, že by jeho návrh nemohl být lepší, než jít do literáta. Tohle je ale strom, který je potřeba vidět naživo.
Daniel Pánek

Příspěvekod Josef Soukal v 20.02.2008 12:05:34

Ano, to je pravda, už jsme to spolu řešili :) Možná je to jen moje vlastní, špatná interpretace, ale vše, co je vysoké, s dlouhým kmenem a vzdušnou korunou považuji za literáta. Ty malé trojúhelníčky - korunky ve tvaru "čepičky" (jak trefně napsal Vláďa) prostě nejsou moje krevní skupina.
Pravda, možná jsem velikost koruny v té skice přehnal. Bude-li čas, pokusím se svůj návrh zpracovat lépe. Pak můžeme dále a otevřeně diskutovat o tom, co je, a co pro koho není literát :D
Josef Soukal

Příspěvekod Vladimír Krýl v 20.02.2008 12:42:39

Já bych snad ani neměl nic proti té malé korunce, pokud by byla vyvořena z té slabé větve až na vrcholku současného kmene. Pak bych byl ochoten strom vnímat jako literáta. Ale nezlobte se na mě, pokud výška kmene v poměru k jeho síle je něco kolem 6:1, tak mi to moc jako literát nepřipadá. Navíc klasický literát bývá v takové mini misce, což si při náklonu tohoto stromu taky neumím moc představit.
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Josef Soukal v 20.02.2008 14:30:44

Tak jsem v duchu mého předchozího návrhu vytvořil virtuál - pro mě stromu v literátském stylu. Samozřejmě by bylo nutno strom pro takovou podobu několik let pěstovat, nejdelší větev vyvázat - nasměrovat nahoru a nechat narůst. A pokud je to návrh nereálný, tak alespoň ukazuje, jak si představuji "ideální" korunu literátu - s množstvím neg. prostoru, lehkou a elegantní.

Martine, mohl bys nám ještě napsat, jaký je průměr kmene a výška k první větvi? Nevím, o kterém stromu hovořil Vláďa, ale mě z fotky vychází poměr cca 1 : 13.
Přílohy
bor1.jpg
Naposledy upravil Josef Soukal dne 20.02.2008 15:41:22, celkově upraveno 1
Josef Soukal

Příspěvekod Daniel Pánek v 20.02.2008 14:47:09

Virtuály Ti jdou, klobouk dolů. Strom se mi takhle taky líbí. Na literát bych snesl ještě trochu řidší obrost, ale uznal bych ho. Pořád však sleduješ jednu linii kmene, není tam to dle mě podstatné - rozložení v prostoru. (Což neříkám, že bylo na návrhu Martina, Pavel svůj návrh jako literáta neuváděl)
A dál - podle misky, která by se mi k tomu víc hodila. Dal bys tam spíš mělkou kulatou literátí misku, nebo obdélník se zaoblenými hranami podstrčený pod vrchol? Můžeš zkusit nafotomontit, nás to potěší:-)
Daniel Pánek

Příspěvekod Josef Soukal v 20.02.2008 15:41:01

Tak jsem do té fotky doplnil misku. Volil jsem záměrně trochu těžší, kvůli stabilitě. Obdélníková by mohla také slušet...
Josef Soukal

Příspěvekod Daniel Pánek v 20.02.2008 15:50:59

Hmm, literátská k tomu nešla, co:-)
Daniel Pánek

Příspěvekod anticasper v 20.02.2008 21:01:40

...osobne si myslim ze literat ma posobit elegantne a lahko....s tou trojuholnikouvou korunou mi pripada kmen priliz hruby...a trojuholniky sa teraz vyuzivaju velmi casto v tvorbe rastlina posobi namna tuctovo...jozefov navrh sa mi paci....pretoze taky strom moze clovek vidiet castejsie v prirode....trvalo by neaky cas kym by sa dopestovala koruna
anticasper

Příspěvekod Martin Kolacia v 20.02.2008 22:13:42

josef soukal: jakmile to půjde změřím - hezký virtuál ...ale byl by to běh na dlouhou trať - ovšem je to velké .... jako literát si to dovedu představit jen s tou tvojí spodní větví a zbytek stromu jako mrtvé dřevo .

anticasper: co jiného než trojúhelník ? 8)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Daniel Pánek v 21.02.2008 08:45:37

Za zas tak dlouhou trať, aby mi to za to nestálo, bych to nepovažoval. Nechat to na spodní větev Pepova návrhu bych považoval za ztrátu, stejně jako návrh Martina a Pavla. Literát by z toho možná šel dobrý, ale není to asi nejvhodnější materiál. Vyžadovalo by to značný kus kumštu a já třeba u nás v Čechách neznám nikoho, kdo by literáty uměl.

PS.: připomínám, že pořád mluvím o fotkách...
Daniel Pánek

Příspěvekod Pavel Vaško v 21.02.2008 09:16:54

Mě se Josefův virtuál líbí, ale asi se nepodaří udělat tak krátké jehlice. Jakmile budou delší, koruna ztěžkne a už to asi nebude ono. V zásadě bych se ale stejně klonil k trochu bohatší koruně, než jen k jedné větvi. A jestli je to potom ještě literát. Už starý dobrý Shakespeare říká ústy Julie: co je po jméně, to co je zváno růží zváno jinak vonělo by stejně. Takže ať si každý udělá stromek podle svého, hlavně, že se bude líbit autorovi, čímž nechci říci, že je tahle diskuze k ničemu, naopak. Na téhle tvorbě je nejlepší, že si každý dělá své věci po svém, ale každá dobře míněná rada je vítaná.
Pavel Vaško

Příspěvekod Josef Soukal v 21.02.2008 09:30:21

Pavel Vaško píše:... A jestli je to potom ještě literát. Už starý dobrý Shakespeare říká ústy Julie: co je po jméně, to co je zváno růží zváno jinak vonělo by stejně. Takže ať si každý udělá stromek podle svého, hlavně, že se bude líbit autorovi, čímž nechci říci, že je tahle diskuze k ničemu, naopak. Na téhle tvorbě je nejlepší, že si každý dělá své věci po svém, ale každá dobře míněná rada je vítaná.

Svatá pravda, co tady teď Pavel napsal...
Josef Soukal

Příspěvekod Daniel Pánek v 21.02.2008 10:48:59

Samozřejmě. Pointa naší debaty je však jinde.

Představme si Pepu, že má na tržnici stánek s ovocem. Má tam nádherná jablka, jakožto zákazník je chci. Vznikne trochu problém při domluvě, protože na bedýnce je nápis třešně. Je mi šuma fuk, jestli u Soukalů říkají jablkům třešně a na chuť ovoce to pražádný vliv skutečně nemá. Ovšem v momentě, kdy mailem poradí Martinovi Kolaciovi, že z třešní jsou perfektní křížaly, nemůže se divit, že si Martin nebude jist, co tím vlastně myslel.

Literát je takové cizokrajné ovoce, u nás tak vzácné, že o něm vlastně nikdo neví, jak má vypadat. Proto je o něm asi domluva tak těžká:-). Můžem pak samozřejmě obhajovat vlastní představy o jejich vzhledu. Osobně se však radši držím škatulky, kterou stanovili ti, co literáty tvoří.

Pokud máme každý vlastní představu o literátech, a někdo navrhne - udělej z toho literáta - neřekne tím v podstatě nic, jako to bylo v tomto případě. Z hlediska toho stromu je jedno, čemu říkáme literát. Z hlediska naší debaty ale ne.
Daniel Pánek

Jak praví klasik: "Má pravdu, předsedo"

Příspěvekod Josef Soukal v 21.02.2008 11:06:06

To je pěknej příklad Dane, všichni bychom měli vážit slova, než něco někam zaklasifikujeme, takže se omlouvám za to mírné "nedorozumění", způsobené výše popsanými skutečnostmi. Ale doufám, že můj virtuál má k literátu blíž, než třešeň k jablku :)
Nepřesný poměr těch prvních náčrtů už jsem připustil. Problém je v tom, že vzhled bonsaje je závislý na každém detailu - takže když tady předložím rychlou skicu od ruky, která nahrubo vystihuje rozmístění větví a siluetu stromu, nesmí se toho nikdo chytat jako přísného vzoru, návodu na tvarování. Ale to je taky můj problém, měl bych si ty proporce ohlídat :oops:
A odlišnost našich vlastních představ "o něčem" - to je další zásadní problém...
Josef Soukal

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.02.2008 12:05:46

josef soukal : ten první návrh jsem si hned dokázal představit .... myslím že není potřeba dělat krásný virtuál s bochánky a větvemi .... myslím že taková věc je jen pro efekt .... většina lidí si dokáže představit co jsi měl na mysli

z debaty mi tak nějak vyplývá že slovo literát je něco skoro zakázaného .... obecně borovice roste v tomto stylu ať se podívám do lesa či na solitéra . U bosají se všichni snaží aby stromek vypadal hezky a pokud možno zajímavě tzn. že je vhodné přidat ještě trošku vlastního ducha.
Pokud to ještě přirovnám k malířství tak někomu na malbu krajiny stačí jedna čára a většině se tento výtvor nebude líbit .... teď ....ale co za 10 let ? 20 ?

Takže myslím si že většina má pojem jak by to mohlo vypadat ale tvorba je hodně hodně volná ...ale to už tady bylo řečeno 8)

...aneb slovem babičky ..."klacek takový ,co s tým chceš dělat přece k tomu ani kozu nepřivážeš :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

PředchozíDalší

Zpět na tvarování