Liquidambar - ambrovnik

tvorba japonských zahrad, ošetřování

Moderátor: Stropnicky

Liquidambar - ambrovnik

Příspěvekod carlito v 05.07.2015 20:36:36

Dobry den, ahojte.

Prosim o radu, co sposobuje cernanie a usychanie mladych listov. Minuly rok este obrazil cely, postupne vsetky vyhonky cerneli a uschli. Tento rok na jar vyrazil v spodnej casti zo spiacich pucikov v pazuchach konarov, vela dreva je suche, mrtve. A zase mlade listocky cerneju.
Nie je to spalene od rannej zalievky, nie je to spalene postrekom, skodcu som nenasiel. Vlani som skusil postrek sirokospektralnym fungicidom, bez vysledku. Vzal som uz napadnutu vetvicku do zahradnictva, nech poradia. Uz aj dve partie zahradnikov hadali, ze co tomu je... a strom zatial hynie.
Na poslednej fotke su dalsie dva stromy vzdialene od tohto cca 100 m, bezprostredne vedla seba - jeden napadnuty a druhy nie.

Viem, ze ambrovnik nie je zrovna typickym stromom japonskych zahrad, potrebujem ale pomoc. Budem vdacny za kazdy nazor.

Dakujem
Přílohy
liq11.jpg
liq31.jpg
liq41.jpg
liq51.jpg
Štefan Mikus
carlito

Re: Liquidambar - ambrovnik

Příspěvekod Tomáš Homola v 06.07.2015 11:33:09

A nějakou "závadou" v substrátu by to být nemohlo? Nevhodným pH, mykorhizní houbou z jiné dřeviny v blízkosti ambrovníku atd..
Tomáš Homola

Příspěvekod carlito v 06.07.2015 13:18:27

Ďakujem, Tomáš,
jedna z teórií profesionálnych záhradníkov bolo, že korene dosiahli spodnú vodu... Problém v pôde sa podľa mňa trochu vylučuje so stavom tých dvoch stromov na poslednom obrázku.
Stromy som nesadil ja, sú na stanovišti cca 6 rokov. Pri tomto strome sú v bezprostrednej blízkosti skalník, fakľa, rozchodník sedum telephium. Ďalšie dva - spiraea, bobkovišeň, berberis.
Štefan Mikus
carlito

Příspěvekod Tomáš Homola v 07.07.2015 07:14:19

Tak to bych tu mykorhizu asi vyloučil. Tam by mohl být zásadní problém snad jen s borovicovou, nebo z jiného jehličnanu. Pár případů souboje hub konifer a ovocných stromů jsem už v praxi viděl.
A co hnojení?
Tomáš Homola

Příspěvekod carlito v 07.07.2015 15:41:30

Ďakujem, Tomáš,
Hnojenie v zásade žiadne. V celej záhrade. Majiteľ si neželá žiadnu "chémiu" - nech pod tým rozumie čokoľvek...
Jedine vlani som ošetroval iné stromy Ferrovitom, tak som dával 1x týždenne dávku aj tomuto. Bez úspechu, resp. nebola kontrolná skupina, takže...
Stále je u mňa na prvom mieste nejaký vonkajší vplyv: totižto nové puky vyrašia v pohode, ale potom príde niečo, čo nové listy zničí. Konkrétne hlavne mladšie listy začnú od kraja černieť a vyzerajú ako spálené slnkom po nevhodnej zálievke na list. A potom uschne celý výhon.
Záhadou mi je, prečo dva rovnaké stromy na poslednej fotke, vysadené naraz, z rovnakého zdroja, asi 2-3 metre od seba tak výrazne rozdielne reagujú.
Štefan Mikus
carlito

Příspěvekod Martin Kolacia v 09.07.2015 19:09:38

houbové choroby vypdají takhle podobně .... .blokují přenos určitých prvků v rostlině
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod carlito v 10.07.2015 05:13:49

Ďakujem Martin,
takže ak je to hubovitá choroba, tak tento strom skončil. Aj keby som trafil správny fungicíd, chorobu len pribrzdím, nevyliečim. V podstate sa s ním aj tak lúčim, pretože napadnuté uschnuté časti len spíliť a tým pádom je strom ako okrasný solitér nanič.
Štefan Mikus
carlito

Zpět na tvorba, ošetřování