šlapáky vs. tráva

tvorba japonských zahrad, ošetřování

Moderátor: Stropnicky

šlapáky vs. tráva

Příspěvekod Martin Kolacia v 10.08.2009 17:53:28

Zajímala by mne ryze praktická věc viděl jsem v časopise BaJZ že šlapáky se dávají výš než tráva . Já měl dojem že to musí být níž , aby se to taky dalo sekat c| .
takže řešení je křovinořez ? :mrgreen:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: šlapáky vs. tráva

Příspěvekod anima nera v 10.08.2009 18:18:00

No, v čajových zahradách by to mělo vyčuhovat z povrchu, ty kameny. A taky to tak vesměs v japonsku i je. Ono snad není přesně dáno, jaká má být úprava okolí šlapáků. Můžou být i v mechu, kapradí, štěrku, nebo v udusané zemi bez vegetace. Je ale pravda, že beton se v čajovkách moc nevidí, ikdyž v těch krajinných (cukijama) a residenčních je ho vcelku někdy nečekaně dost.
Je potřeba, najmout si za účelem údržby nějakou místní variantu niwashi, alias tedy partu Ukrajinek s nůžkama na trávu. Hnědočeši by to stříhali asi velmi dlouho a nejspíš by se jim postupně ztrácely nůžky.

Martine, napiš mi na maila, jestli mám začít vyrábět ty disky a poslat to poštou, nebo mám vystavit ISO image na webu.
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 10.08.2009 20:30:59

a nebo prostě zapustit a holt chodit za rosy v holínkách :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 12.08.2009 08:15:16

No snad tady:

http://www.flickr.com/photos/jpellgen/3682173156/

Císařská Vila Kacura. Teda něco jako esence, nebo spíš vzor japonských čajových zahrad, kde se tahle forma kamenů používá. Vypadá to, co mi zbývající fragmenty zraku dovolí vidět, na mech. Letos je docela deštivo i u nás, takže na přístíněných místech českých zahrad také samovolně vznikají mechová pole. Stačí zasadit ty placaté kameny. A pak už jen rozpálit konvičku....
anima nera

Příspěvekod roman r. v 04.10.2012 10:18:19

Přispěju pozdě , ale přece.šlapáky ,bez ohledu na okolní povrch ,by měly být 5-10cm nad terénem,aby si kráčející neurousali drahé šaty.To jsem se dočetl.Ve štěrku je mám 2-3cm nad a v trávě je mám zároveň,jinak to asi nejde.Do trávy je lepší dávat placáky od velikosti asi 20 x 30cm a větší.Lépe to vypadá a lépe se to udržuje.Nedávat hlavně betonové dlaždice,nejsme chalupáři.Kámen je kámen,proto je symbol věčnosti a o symboliku v japonské zahradě jde .
roman r.

Příspěvekod Tomáš Homola v 04.10.2012 15:07:21

Přísně vzato, on nějaký ten beton v japonských zahradách také je a jen pouhé fotografie čajových a soukromých rezidenčních realizací napoví, že je ho tam leckdy poměrně dost.
Viz. např. svatyně Macuo Taiša s důrazem na osobu autora té zahrady. (Byť teda nespadá do těch dvou jmenovanných kategorií zahrad, ta Šigemoriho řeka, zrovna.)

:)

http://home.ef.jcu.cz/~homola/bonsai-dnes/videa/
Tomáš Homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 05.10.2012 07:32:25

Napíši sem i pro mě drobet "kacířskou" zprávu. Kdo mě zná ví že nedám dopustit na kámen, nejlépe přírodní, občas i mírně opracovaný. Větších a pěkných placatých kamenů je u nás, možná i u vás nedostatek... Ale ,... nedávno jsme dokončili část jedné zahrady a majitel si v závěru prací někde v okolí Brna koupil šlapáky z betonu. Když jsem to viděl ještě zaprášené, nové na paletě nebyl jsem z toho nadšený a patřičně jsem to poplival... Ale po položení /část ve štěrku, část v távě/ a nějakém týdnu zalévání musím přiznat, že kdo neví odkud ten materiál pochází pravděpodobně nepozná že je to z betonu ... A druhý případ, na Brněnsku se našel výrobce který produkuje betonové pražce s patinou dřeva... Připouštím že to zní to jako nesmysl, ale kdybych nevěděl kdo se na tom podílel a je autorem modelů - forem, a kdo to pokládal, na obrázcích a i v reálu bych nepoznal po čem šlapu... a podotýkám, že to bylo ještě nějaký týden před prohibicí... :lol: C:)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod roman r. v 13.12.2012 20:01:07

Ano,musím říct,že ty pražce z betonu vypadají skvěle a nesou toxické a jso na věky.Taky budou asi drahý.
roman r.

Příspěvekod Tomáš Homola v 14.12.2012 00:12:25

Slušelo by se snad ještě připomenout skutečnost, že šlapáky v japonských zahradách jsou přírodní kameny třeba 30 cm vysoké, které mají opravdu placatou jen tu část , vystavenou ve výsledku směrem k nebi. U nás často panuje názor, že to má být kámen placka, ale z takového většinou ani pevně ukotvený, nad povrch vyčnívající "japonský čajovo-zahradní" šlapák udělat nelze.

(Nevařím z vody, předváděl to jeden ze zahradníků vily Katsura.)
Tomáš Homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 14.12.2012 10:10:05

- To je zcela jistě pravda...Řada klasických - tradičních japonských zahrad je ale také vytvořena na mnohem větší ploše, z mnohem větších kamenů + silných, starých stromů, než se zprostředkovaně a z fotografií zdá..... Většina klasických zahrad byla nedílnou součástí klášterů, případně rezidenčních zahrad vládců ... Nebyly to soukromé zahrádky, které s těmito díly dost dobře nemohou soutěžit. Dnes se řada lidí kteří mají k těmto zahradám vztah snaží v malém, alespoň několika podobnými prvky, třeba jen malým zákoutím na svých zahrádkách , přiblížit se "stylu - duchu" těchto zahrad. Někdy se to podaří alespoň z části, jindy je to japonské strohé klasice z různých důvodů, pochybení, drobet vzdálenější...
Tvůrci té klasiky ale také zjevně nemuseli řešit plevel, nevzhledné ploty, slepice atd. u sousedů, zrovna tak jako nerovnosti při sečení trávníků motorovou sekačkou .... :? Na stavby i údržbu disponovali neomezenými prostředky, měli klid, čas, armádu lidí za zády...

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Zpět na tvorba, ošetřování