Zvědavostní otázka

co se nevešlo jinam

Moderátor: Kulhavý

Re: Zvědavostní otázka

Příspěvekod Ján Zágoršek v 26.11.2011 11:52:10

My kverulanti to máme ťažké, čo? Nikto nás nemá rád.
Ale revidovať českú gramatiku priamo zo srdca Slovenska, to je už nápad...
Ján Zágoršek

Příspěvekod anima nera v 26.11.2011 11:54:05

Ještě k té Americe: Pokud by se chtěl někdo inspirovat americkou suiseki tvorbou, doporučuji stránku, kterou má linkovanou na svých stránkách Vlado Kamocsai. Tedy Mas Nakajima.

V jeponském suiseki artu opravdu nejde o "umění neviditelného", jak o tom píše jeden výše zmíněný člověk. V jednom německém dokumentu o zenu, který formuje wabi jako estetický pohled se říká: Nic není symbolického. Kámen je kámen, list je list. A pak samozřejmě, když vezmeme názvy subkategorií japonských suiseki, používá se slovo gata, zde ve významu tvar. Tvar je dost dobře viditelný, ne? Ještě snad, zpochybnil jsem pohled na suiseki, nikoliv vlastní Riverovu tvorbu.
anima nera

Příspěvekod Ján Zágoršek v 26.11.2011 12:30:07

Fuha, opäť názor, ktorý ma nemôže nechať ľahostajným.
S Riverovymi názormi sa totiž plne stotožňujem. V skratke ide o schopnosť človeka/pozorovateľa vidieť v kameni viac, než len obyčajnú skalu, o rozvíjanie fantázie, o odhaľovanie neviditeľného, o objavovanie vlastných emócií, o meditáciu nad krásou vytvorenou prírodou (s malým prispením človeka/tvorcu). A tejto schopnosti sa treba učiť! Neexistuje jednoduchá cesta vnímania suiseki!
A zaklincovanie citátom "nič nie je symbolického" je totálne popretie prapodstaty tohto umenia, to je čistý nihilizmus! (alebo len ďalšia provokačná hláška?) :roll:
Ján Zágoršek

Příspěvekod Ján Zágoršek v 26.11.2011 12:40:46

...keď už som sa rozpísal...
Ešte jeden citát, od starého japonského básnika Bašó, ktorý pregnantne charakterizuje práve chápanie umenia v Japonsku, hľadanie súvislostí a nabáda k aktívnemu prístupu k nazeraniu na umelecké dielo; konkrétne pri prezentácii bonsajov a suiseki ide o ponechanie (pre nás zdanlivo nepochopiteľného) voľného prázneho miesta. Takže citát:
"BUDE-LI VŠE ŘEČENO - CO ZBYDE?"
Ján Zágoršek

Příspěvekod anima nera v 26.11.2011 12:46:53

Zen (a potažmo v tuhle chvíli wabi) nejsou nihilismem, to už vyvracel nějaký soudruh RSDr. v zenových sbornících, které vycházely na sklonku a přelomu totality. Je to realistický pohled na svět. Je to i logické.

Odkazy a zdroje:
http://doku.cc/2006/09/17/kyoto-und-die-zen-kultur/
http://serak-suiseki.com/Klasifikace.html
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 26.11.2011 14:46:34

pán Zagoršek,váš kameň je neobyčajne krásny,zriedkavý,s možnosťou nekonečne dlhého pohľadu a obdivu ku jeho tvorcovi-prírode- objektový kameň,až mýtický,predstavujúci draka,ktorého v japonskej kategorizácii pán Šerák pre zriedkavosť pozabudol uviesť medzi zvieratami ako sú sliepky a žirafy npr.,,nie je čínsky,je slovenský a preto u mňa o to cennejší,vzorku z vašeho náleziska vlastním ako dar,o jeho jedinečnosti a meditačných schopnostiach svedčí šírka tém,ktoré nabudil na diskusiu-cimbalová muzika,rezanie,liguráky,skloňovanie môjho mena,kategorizácia na výstavách,úprava povrchu,kontrola spodkov(či sú čisté),výroky hviezdnych osobností........................"BUDE-LI VŠE ŘEČENO - CO ZBYDE?"-ostane tento kameň, pár závidiacich a môj obdiv,kto by ho nechcel vlastniť,nech sa ovalí balvanom,snáď ho to prebudí,ak nie,pomôže Martinove ACH JO c|
Naposledy upravil peterbrod dne 27.11.2011 11:07:37, celkově upraveno 2
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 26.11.2011 21:28:09

Stránku Karla Šeráka s klasifikací jsem postnul proto, že jsou tam původní japonské názvy kamenů, jejichž podstatnou částí je -gata. Sdílím názor, že tvar kamene, který je hlavním a mnohdy jediným japonským kritériem pro jeho klasifikaci, je dostatečně viditelným atributem. Pokud ne, pak platí samozřejmě názor pana Rivery. Dost možná i s těmi jeho samolibými egoismy.
anima nera

Příspěvekod Juraj Formel v 26.11.2011 23:56:13

Peterbrod, C:) klobúka dole...zarazil si hlavičku na klinci posledný centák .......asi ta budem pasovať na chodiace zrnko múdrosti..........(niekedy ked moja duša lieta po končiaroch hôr,stretávam tam aj Tibora Opáta ktorý tam posedáva a usmieva sa a ukazuje indiánsky pozdrav od hrude vôkol.....nechápal som čo tým chcel poukázať....len sa usmieval a už som pochopil:hôr a ich končiarov sa môže dotknúť každý srdcom..... ááá usmial sa a pritákol.......)Nie su podstatné názvy ,či štýl ale podstatné je si uvedomiť že sme súčastou univerza,tak ako aj kamene či stromy , rieky či potoky ......Malé je súčasťou velkého a naopak .Nie nadarmo sa hovorí:odhodlaj sa srdcom a telo ťa bude nasledovať......!
Niekedy mám pocit a už ani nie pocit že oni hladajú nás alebo sa hladáme navzájom.......pochválen...... :idea:

ááá aby som nezabudol na Janka:ten kamen je parádny ,nečudujem sa že bol ocenený,aj korenová dai podla mna ladí, (u mna je suiseki ,výstavný kamen v suibane či dai... čiže splna moje kritéria...!)Dostal som jeho brata cez Vincka ako dar na pamiatku áá to bude výstavný,,,, pôjde do korenovice meter hrubého orecha,,,,,materiálovo sú tieto šutre biednejšie,podobné tým madarským ale ked sa natrafí a príroda namieša vhodný mix ....super....ááá sú to naše výstavno-Slovenské..... :wink:
Naposledy upravil Juraj Formel dne 29.11.2011 10:15:05, celkově upraveno 3
Juraj Formel

Příspěvekod Jiří Svačina v 27.11.2011 00:11:02

to- " je otázka, kam vás pan Clemence vlastně zavedl a do jaké míry uvedené naleziště souvisí s tímhle uvedeným kamenem" .....
Ale samozřejmě, že mě to hned nenapadlo, jak by nám mohl ukázat stejné místo.....
Zcela jistě nás poslal úplně jinam kde to ani materiálem spolu vůbec nesouvisí c| .
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod anima nera v 27.11.2011 10:02:26

Karel tehdy přivezl ze Švýcarska ty "blátivé hroudy". Pamatuji, že nějaké rozdal v Nedrahovicích. Ten nazelenalý dostal od S.C. už jako sebraný kámen, na lokalitě nebyl. Pravděpodobně neví, odkud ten kámen přesně je.
Podle povrchu bych opravdu usuzoval, že tohle je jiný typ kamene. Celkem jemná struktura nejspíš i vylučuje to, že by se v přírodě nacházel ve stejné podobě jako liguráky. U liguráků je celkem jednoznačné, kdy se člověk dostane na vlastní "kámen" (píšu uvozovky, protože se to opravdu zdráhám nazývat masu liguráku kamenem, viz. třeba i Igorův experiment s kyselinou, resultující v hroudu bláta, jak to sám popsal), u toho zeleného by bylo čistění složitější. Nakonec, i detailní pohled na fotku to snad potvrdí. Já jsem tenhle kámen příborovým nožem samozřejmě nekrájel. O větší kvalitě usuzuji právě z vlastností povrchu. Ano, viděl jsem jeden kus, který může být unikátem. Serge nutně nemusí být sebestředný, jako jeden zámořský teoretik. Nakonec, jeho (S.C.) doménou jsou bonsaje.
anima nera

Příspěvekod Stano Talapka v 28.11.2011 10:13:25

janko, kedze si zareagoval na moj prispevok, zareagujem s dovolením aj ja na tvoj.
Suhlasim s tebou , ze vy kverulanti to mate tazke a nikto vas nema rad... To uz je vas udel, ktory ste si sami zvolili...inak, ked som si pozrel definiciu kverulanta, nezdalo sa mi, ze by si tam patril...ale ty sam vies najlepsie...
a co sa tyka tej gramatiky, neviem, kde si prisiel k dojmu, ze niekto zo srdca slovenska (pre kolegov z ciech a moravy - z Banskej Bystrice) ju chce revidovat... ale kedze poznam viacerych kamaratov spoza rieky moravy, ktorý dokazu spravne pouzivat a sklonovat jednoduche a bezne mena svojich slovenských kamaratov, nepripadalo a nepripada mi to nezvladnutelné ani pre ostatnych...
Stano Talapka

Příspěvekod anima nera v 28.11.2011 10:35:10

Byl to překlep.

Pokud účastníci diskuse chtěli, mohli si to výše přečíst.
anima nera

Příspěvekod Stano Talapka v 28.11.2011 10:53:54

v poriadku, beriem na vedomie
Stano Talapka

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.12.2011 20:54:32

... a jak se dívá japonský pohled na profesionální úpravu kamenů ? ..... pískování , kyselina , brusné pasty, leštění , pak nějaký čas klasické yoseki či jiné úpravy ?
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Tomáš Homola v 21.12.2011 10:49:03

Vidíš, Martine. Já myslel, že jsem ti ten japonský dokument poslal. Nebo jsem ho fakt poslal? Teď nevím.
Seberou, vyčistí vodou a posadí na stůl do zahrady, kde to těch "40 let" na sluníčku přelévají, dokud nevyerodují méně kvalitní složky minerálu a nevyleze "charakter".
Sochají se výhradně jenom biseki. To tam myslím také je, na tom jednom DVD, v dokumentu z Koreje.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

PředchozíDalší

Zpět na ostatní