Krasnych zatim 14 stranek tvorby na Slovenskem foru

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Krasnych zatim 14 stranek tvorby na Slovenskem foru

Příspěvekod P.Syrovy v 24.06.2008 18:34:02

Mozna nekdo znate mozna jen malo z vas a tak prikladam odkaz

http://bonsai-sba.sk/forum/viewtopic.php?t=14
p.syrovy
P.Syrovy
 
Příspěvky: 483
Registrován: 03.12.2005 20:34:08
Bydliště: Praha

Příspěvekod homola v 25.06.2008 09:14:00

Kameny jsou zajímavé, ale z hlediska japonského umění suiseki jsou některé mírně diskutabilní.
Třeba ten kámen na vrtulkovité podložce je víceméně abstraktní, tedy spíš čínský (nikoli tedy suiseki) a myslím, že i ten Číňan by tu podložku udělal maličko jinak. Autor na mě svým dílem nepůsobí jako nešika, který by si nedokázal se dřevem poradit. Chce to teda jen víc prohlížet japonské zdroje ukázek kamenů suiseki. Teda, pakliže tomu suiseki říkat chce.
Líbí se mi kámen, představující útočiště (11. foto odshora), byť na fotce vypadá poněkud světle. I tady by to ale asi chtělo maličko jinou podložku
homola
 

Příspěvekod ondra němec v 25.06.2008 09:46:51

Je to zajímavé, pěkné, hezky zpracované, ale zdá se mi, že přísně vzato, některé exponáty nejsou suiseki. Ale vnímám je jako zajímavé kameny na dřevěných podstavcích. Pozor, nemíním to nijak pejorativně.
ondra němec
 
Příspěvky: 580
Registrován: 14.12.2005 12:37:54
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Karel Šerák v 25.06.2008 10:11:43

Na naší stránce http://www.serak-suiseki.com jsme doplnili rubriku "tvorba dai" o nové kameny Piuse Nottera, pro které jme vyrobili dai.

Přejeme pěkné prázdniny.
Táňa a Karel Šerákovi :wink:
Karel Šerák
Karel Šerák
 
Příspěvky: 62
Registrován: 06.11.2007 08:09:38
Bydliště: J.Bendy 34, Č.Budějovice

Příspěvekod P.Syrovy v 25.06.2008 13:46:30

homola píše:Kameny jsou zajímavé, ale z hlediska japonského umění suiseki jsou některé mírně diskutabilní.
Třeba ten kámen na vrtulkovité podložce je víceméně abstraktní, tedy spíš čínský (nikoli tedy suiseki) a myslím, že i ten Číňan by tu podložku udělal maličko jinak. Autor na mě svým dílem nepůsobí jako nešika, který by si nedokázal se dřevem poradit. Chce to teda jen víc prohlížet japonské zdroje ukázek kamenů suiseki. Teda, pakliže tomu suiseki říkat chce.
Líbí se mi kámen, představující útočiště (11. foto odshora), byť na fotce vypadá poněkud světle. I tady by to ale asi chtělo maličko jinou podložku

kdyz budes cist i ty popisky tak je tam psano o tvorbe podlozek ktere se nezarazuji podle Japonskeho a ani Cinskeho stylu a ze tvurce si jede svou cestu myslim ze ani nechce nekam zapadat
jo a do teto rubriky dat ten link asi byla moje chyba tedy do suiseki to je pravda ale nenapada me kam jinam
p.syrovy
P.Syrovy
 
Příspěvky: 483
Registrován: 03.12.2005 20:34:08
Bydliště: Praha

Příspěvekod homola v 25.06.2008 14:46:43

Jasně. Ale pak by to asi nemělo být prezentováno jako suiseki. Aby si třeba lidi neznalí věci nemysleli, že suiseki jsou něco, co vlastně suiseki nejsou.
Jinak, pěkná výstava Michala Šeba a spol. je aktuálně na hlavní stránce bonsai-dnes.cz.
Michala považuju dneska za česko-slovenskou jedničku, umění suiseki se z nás všech věnuje nejdýl a ví, jak se to správně dělat má.
homola
 

Příspěvekod P.Syrovy v 25.06.2008 14:56:49

homola píše:Jasně. Ale pak by to asi nemělo být prezentováno jako suiseki. Aby si třeba lidi neznalí věci nemysleli, že suiseki jsou něco, co vlastně suiseki nejsou.
Jinak, pěkná výstava Michala Šeba a spol. je aktuálně na hlavní stránce bonsai-dnes.cz.
Michala považuju dneska za česko-slovenskou jedničku, umění suiseki se z nás všech věnuje nejdýl a ví, jak se to správně dělat má.

Nemuzu jinak nez souhlasit.
Snad to lidi pochopi :idea:
p.syrovy
P.Syrovy
 
Příspěvky: 483
Registrován: 03.12.2005 20:34:08
Bydliště: Praha

Načo to?

Příspěvekod Ján Zágoršek v 08.07.2008 12:24:47

Je už až unavujúce sledovať márnu snahu urobiť celosvetový poriadok v taxonómii a systematike tvorby sugestívnych kameňov.
Rovnako ako zúfalé hľadanie akéhosi ideálu, resp. toho "najlepšieho".
Pardon. J.Z.
Ján Zágoršek
 
Příspěvky: 53
Registrován: 10.12.2005 12:07:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Kulhavý v 09.07.2008 07:40:27

Nemyslím,že p. Homola chce dělat "celosvětový pořádek" v názorech na tvorbu a prezentaci suiseki.Jde mu jen o to,aby se kameny hodnotily podle pravidel,které tady jsou už stovky let,a pokud splní příslušná kriteria(třeba japonská),můžeme je nazvat suiseki(tedy japonské ).A pokud se kámen vymyká těmto kritériím nebo nelze zařadit,pak to není suiseki,ať se Vám to líbí nebo ne.Nedávno jsem potkal přítel,kterého jsem dlouho neviděl a když přišla řeč na to,že se zabývám suiseki,řekl mi: " ...suiseki...jo už vím!...šutry na prkýnku...!
V tomto směru tedy podle mě p. Homola dělá záslužnou práci,kameny je třeba správně hodnotit a zařazovat aby bylo jasné co je a co není suiseki,
jinak nebudeme mít žádná suiseki a svět zaplaví "šutry na prkýnku"!
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý
 
Příspěvky: 338
Registrován: 18.09.2007 18:37:49
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod aliel v 13.07.2008 09:37:29

Vážení kolegovia,
je zaujímavé čítať vaše vyjadrenia k práci nášho kolegu, ktorého si mimochodom veľmi vážim. Je zaujímavé čítať ako sa máme striktne držať japonských pravidiel a podľa toho pokladať niektoré kamene za suiseki a niektoré len za kamene na prkýnkach. Napriek tomu, že tu máme 100 ročné pravidlá, podľa ktorých sa hodnotia suiseki a je veľká snaha o priblíženie sa tomuto umeniu, nikdy nebudeme schopní byť "japonskí". Ak sa chceme venovať tomuto umeniu, nesmieme sa striktne pozerať na všetko to čo robia japonci a silou mocou sa tomu podobať. My zbierame kamene v našom prostredí a v takom, aké sú naše možnosti. Ak chceme byť striktne japonskí, tak poďme do Japonska, hľadajme a prinášajme si kamene za Japonska a robme dai z japonského materiálu Indoshitanoki, a nie z lipy, duba, orecha, či slivky.
Tak isto ako pri bonsajoch, vytvárame bonsaje z drevín, ktoré sú nám príbuzné, a ktoré dokážu v našich podmienkach prežiť, tak aj kamene sú predovšetkým z nášho prostredia. Tak ako miska dotvára bonsai, tak aj daiza dotvára suiseki. Osobne si myslím, že pri abstraktných kameňoch by daiza mala byť vytvorená na základe fantázie a zručnosti jej autora, čo v prípade Vincových kameňov platí. Pre tých, ktorí nemajú fantáziu na vytvorenie správnej daizy sú možno návody a pravidlá ako má daiza vyzerať to najlepšie. Pre tvorcov, ktorí sú schopní vytvoriť niečo kreatívne aby tak zvíraznili kameň, je to krok vzad. Myslím, že nie je na škodu, keď je niekto kreatívny a určite nie je správne jeho prácu kritizovať natoľko, aby sme tvrdili, že jeho kamene nie sú suiseki. My nie sme Japonci, Číňania, či Kórejci, ale sme Slováci a Česi. Tak ako sa učíme cudzie jazyky, nikdy nimi nebudeme hovoriť tak ako tí, ktorí ich majú ako materinské jazyky. K umeniu suiseki sa môžme len priblížiť a naša snaha o priblíženie sa tomuto umeniu by nás malo spájať. Diskusia na fórach je dobrá, ale dialóg je predsa len na úrovni osobného kontaktu, bezprostrednej reakcie a v tomto prípade nám v našom československom poli niečo podobné chýba. Tak ako sa robia bonsajové semináre, by sa mali konať aj semináre týkajúce sa suiseki, kde by sme mohli diskutovať a vyjadrovať svoje názory a poznatky.
aliel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13.07.2008 08:38:04
Bydliště: Trnava

Příspěvekod Juraj Formel v 13.07.2008 15:29:59

Zdravim Vas priatelia.
Do botky suhlasim s Aliel.Vravy sa ze ta stredna cesta je ta prava-nie exstremi.Japonci su perfekcionalisti a maju vsetko premakane a usposobene na svoju mieru.Jeden Japonsky master povedal:prisne dodrziavam pravidla a aj tak ich nakoniec porusim.....kazdy kto robi nejake umenie ma svoje vzory a aj tak tam prida coci to svoje a tym obohacuje dane umenie-inac bude stagnovat s dobou......Neviem ci je vhodne sa ortodoxsne sa pridrziavat nejakemu smeru......a ak sa niekto vyjadry na nasu pracu ci Vinckovu ze robime kamene na prkinkach...pripada mi to ako ked Jehovisti(svedkovia Jehovovi)tvrdia o sebe ze su ty pravy-vyvoleny!Kladiem si otazku:kto ich vyvolil,kto im odtakol ze oni robia vsetko najlepsie....Alebo je to len hra slovicok a pomenovani kamena v dai ci suibane?.Za pochopenie dakujem.So m rad ze sem dal Petr odkaz na nasu stranku ,no necakal som takuto reakciu.No co uz.Bonsaje a suiseki by mali spajat narody ,ludi v jeden
celok...
Prajem pekny den Priatelia.
Juraj Formel
 
Příspěvky: 66
Registrován: 02.04.2008 20:38:24

2 Aliel:

Příspěvekod homola v 14.07.2008 07:30:33

Napsal jsem, že kameny jsou zajímavé a že to tvůrce podložek (které v některých případech nelze ani náhodou nazývat daiza) se dřevem umí. (To jen pro ty, kteří zase začnou blekotat ódy na to, že si vyskakuju a na někoho se povyšuju a jsem tu za samozvaného kritika).
Opět použiju svůj příměr k čanoju. Můžete vzít pytlíček s Pigi a štětkou na holení namíchat v plechovce od marmelády z toho sáčku čaj. I tak můžete získat vyjímečně dobrý nápoj, ale asi tomu čanoju také říkat nebudete. Nebo třeba kopretiny, čerstvě natrhané na louce, posazené do vázy typu keltské keramiky; asi tomu taky nebudete říkat ikebana, jakkoliv to bude vypadat na stole pěkně.
V česku i na Slovensku se dají nasbírat kameny, kterí naplňují japonská kritérie pro suiseki. A vytvořit podložku v japonském stylu, nebo alespoň se tomu jejím typem přiblížit, není zase tak těžké. Bylo by určitě dobře, mít k dispozici indický mahagon, ale do značné míry ho nahradí ten africký a po použití vhodných mořidel se přiblíže vzhledem dost věrně japonské dai.
(Budu pokračovat, musím teď odejít od počítače.)
Naposledy upravil homola dne 14.07.2008 08:33:15, celkově upraveno 1
homola
 

Pokračování

Příspěvekod homola v 14.07.2008 08:32:00

Japonská dai má svoje pravidla, jak má vypadat. Sám píšete, že je to něco jako rám obrazu. Čínské a japonské kameny nejsou stejné. K čínskému pohledovému kameni, tedy ne suiseki, zvlášť abstraktnímu, jistě patří podložka členitá, s různými kudrlinkami, otvory, připomínající třeba zrcadlový obraz té horniny. To je v pořádku. Není to ale japonský suiseki. Jeho dai kámen nedoplňuje (nebo možná vyjímečně doplňuje, ale jen chybějící část a rozhodně bez kudrlinek, jen imituje masu kamene), ale pouze "orámuje". Suiseki jsou tvarově vždycky jednodušší, než čínské šang-š(i) a podle toho vypadají i jejich podložky. Strohé, nesložité přímé linie. Podložka ve stylu vrtule (vývrtky) u kamene ve stylu hory tu tedy nedává smysl, chceme-li mluvit o suiseki a jejich dai.
Polemizoval bych s tím, že k umění suiseki se dá jen přiblížit. Sežeňte si časopis číslo 14., ve kteerém je článek o umění suiseki Jaroslava Poupy. Perfektní kameny, excelentní podložky v japonském stylu a v neposlední řadě, což je hodně důležité, typicky japonský postojpři pohledu na kameny a tvrobu suiseki. TOHLE UMĚNÍ SUISEKI JE. Stejné (podobné) je to třeba u Karla Šeráka, nebo u výše uvedeného Michala Šeba.
Nemám nic proti umění kamenů Jána Zágoršeka, stejně jako ostatním tvůrcům, inspirovaným jeho tvorbou. . Pan Zágoršek má opravdu hezké kameny a i osobitý pohled na ně. Ale většina z nich není prostě prezentována v japonském stylu a nelze tedy hovořit o suiseki. Je to spíš ten styl - rokenrol, zahraný symfonickám orchestrem, tedy, už to není ten rokenrol. Možná by to chtělo pro art skupiny pana Zágoršeka začít používat nějaký vlastní název a neuvádět laickou veřejnost v omyl.
Je mi líto, ale takhle to prostě je.
homola
 

2 Juraj Formel

Příspěvekod homola v 14.07.2008 08:41:20

Zajímavej názor.
Odpovím protiotázkou: Budete pojmenovávat Japonsko nějak jinak, například Júl? Júlová keramika, júlová architektura, Júlovia atd.. Jestli ano, pak je to v pořádku. Jestli ne, pak byste měl i název suiseki používat výhradně pro suiseki.
homola
 

Příspěvekod homola v 14.07.2008 08:47:28

BTW., vzpomínám na jedno podobenství z díla Lao C. Je to o kusu neopracovaného kamene, který je v tomto stavu považován za sochu, protože v sobě tu sochu vlastně ukrývá, ji obsahuje.
Až bude taoista předstírat, že se věnuje umění suiseki, vezme partu svých obdivovatelů k žulovému bloku a začne vyprávět: "Vidíte ty krásné iwagata-ishi, rempo-seki a mushigata-seki? A co tamhleten meiseki, ten je zvlášť vynikající, že?". A ty jeho obdivovatelé si pomyslí, že se nejspíš pomátnul.
homola
 

Další

Zpět na tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron