úvodní strana

redakce: Soutěžní jezírko číslo 17

Do soutěže dorazila i netradiční okrasná jezírka...
29.01.2008  přečteno: 2846x,  kat.:zahradní tvorba

Soutěžní kategorie TECHNICKY POPISNÁ

Oproti jezírkům již zaslaným do soutěže, jsou moje jezírka velmi skromná. Nacházejí se totiž v domovním bloku, který je ohraničen vysokými nájemními domy a plocha bloku je zastavěna provozními budovami, zbytek je pak vyplněn zanedbanými zahradami.Vstup do pozemku, který mohu obhospodařovat je z rušné hlavní ulice, takže prostory,které jsem kultivoval působí jako oáza v rušném prostředí .Lidé, kteří se dostanou do nitra pozemku jsou většinou zákazníci provozoven a jsou velmi překvapeni, co lze vybudovat uprostřed domovního bloku.Vede mě k tomu samozřejmě především vlastní zájem , neboť bydlím v novém dvorním bytě, na který navazují malé zahradní plochy.

Původní myšlenka byla vybudovat kaskádu malých vybetonovaných nádrží s kolmými stěnami a propojenými tak, aby ze spodní nádrže bylo možno čerpadlem vytlačit vodu do horní a ta by pak samospádem protékala dolů.Horní nádrž má tvar části kruhové výseče a obepíná jakýsi bastion, kam se ještě může dostat cizí návštěvník. Voda pak přepadem jako vodopád může stékat do nádrže v nižší poloze (stejně jako horní má hloubku 40 cm) a pak jakýmsi plavebním kanálem až do poslední nádrže, která má hloubku 90 cm.

V nádržích jsou menší ryby jako závojnatky, které se rychle množí a jeden zlatý karas. Na zimu nádrže vypouštím. Jedná se o okrasná jezírky, kde čistotu vody udržují vodní rostliny. Ne každý rok jsou všechny nádrže napuštěny vodou,protože to vyžaduje spoustu práce a té je na zahradních plochách více než dost. Teprve mnohem později, když už se s tvarem a charakterem nádrží nedalo nic dělat, pokoušel jsem se jejich okolí poněkud „japonizovat“, ale předtím jsem ještě betonové stěny natřel barvou, která je dnes už hodně zašlá a oprýskaná. Každý rok, pokud jsou jezírka napuštěna vodou, do nich vkládám čerpadla, která vodu okysličují a někdy i podvodní světlo. Někdy ale musí postačit jen plastová nádoba postavená na dno nejhlubší nádrže, aby mohlo čerpadlo honit vodu přes chrlič a každou hodinu pak prostřednictvím časované zásuvky vytvářet iluzi tekoucí vody. Vodu používám ze studny, je hodně tvrdá a zanechává po sobě silnou vrstvu vodního kamene.

Posílám i několik fotografií s popisem, i když si nemyslím, že bych mohl v konkurenci rozsáhlých vodních ploch jiných účastníků jakkoliv uspět. Ale to nevadí, prý je důležité se účastnit.

A nejskromnější jezírko v átriuHorní jezírko ve tvaru kruhové výseče navazuje na pokus o stylizovanou zahrádkuHorní jezírko 2Horní jezírko ve vrcholném létěHorní jezírko a část přilehlé zahrádkyZpětný pohled na koncové jezírkoNejhlubší jezírko s pohledem na plavební kanálKoncové jezírko slouží k testování kamenů -zde úlovek z řeky KameniceChrlič v činnosti a zlatý karas při krmeníPřestože  má jezírko spíše technický charakter do okolí zapadá nenásilněZ  vody se zvedá vodní obluda z Kamenice

Soutěžní kategorie FOTOGRAFIE S ATMOSFÉROU

Před západem slunceKoncové jezírko jako zrcadlo