úvodní strana

redakce: Soutěžní jezírko číslo 1

Představujeme vám první exponát naší internetové soutěže...
26.12.2007  přečteno: 3245x,  kat.:zahradní tvorba

Soutěžní kategorie TECHNICKY POPISNÁ

Naše okrasné jezírko jsme vybudovali v roce 2007. Byla to akce, na kterou jsem se s manželem vrhla a jezírko bylo během čtrnácti dnů vybudované. Inspiraci jsem hledala na internetu, kde jsou všechny možné rady a různé postupy. Podotýkám, že jezírko je nově vybudované, tudíž mu chybí dokonalé filtrační a čistící zařízení + osázení. Jsme v tomto směru začátečníci, chceme počkat jak se zachová jezírko přes zimu.

Obrázky dokumentující průběh výstavby jezírka

Jednoduchý popis:

A. jezírko je okrasné (pro potěšení oka a uklidnění duše)

B. velikost jezírka: délka 7 m, šířka 4,5 m. Na jedné straně je hloubka 1,20 m a na straně druhé hloubka 1,50 m. Jezírko má rostlinnou a bahenní část, tyto části nejsou ještě dostatečně osázeny.

C. vodopád, který je umístěn na nánosu zeminy, kterou jsme získali když byly prováděny výkopová práce, slouží k okysličování vody v jezírku. Vodopád je poskládaný z kamene (pískovce), do kterého jsme kotoučem vybrousili prohlubně.

D. jezírko jsme budovali ručně, pomáhalo nám v tom pouze pár kousků nářadí, hlavně krumpáč, lopata a rýč. Taky jsme potřebovali chuť a tu jsme po celou dobu dřiny naštěstí měli. Na naší zahradě je černá až černo-jílovitá zem, takže tvar nám držel dokonale a nestalo se, že by se stěna někde sesunula. Rostlinnou část jsme vysypali pískem a okraj jezírka jsme raději zpevnili betonovým potěrem (také kvůli nerovnosti terénu).

E. po vykopání jsme na dno a stěny položili dvojitou vrstvu textilie. Následně pak černou rybniční folii 1 mm silnou (při třiceti stupních Celsia, to byla úžasná práce).

F. k okysličování vody v jezírku máme v rostlinné části ponořené oběhové čerpadlo, které přivádí vodu k vodopádu. Tento systém je prozatimní, jelikož jak jsem již naznačila, jezírko je nově vybudované a další úpravy budou pokračovat až na jaře.

G. rybí obsádka je složena z 28 červených karásků, kteří jsou nenároční a pro nás zatím takovými průkopníky. Nevíme totiž, jak se jezírko a rybičky zachovají a zdali svou první zimu přežijí. Každopádně jim držím palce a pevně věřím, že na jaře budeme spokojeni všichni. A třeba někdy budou plavat v našem jezírku i Koi kapříci, po kterých tolik toužím.

Soutěžní kategorie FOTOGRAFIE S ATMOSFÉROU

Fotky s atmosférou

Soutěžní kategorie MOMENTKY

Domácí hlídač...Moje dcera, která ráda rybaří doslova všude...První zkouška těsnosti...