úvodní strana

K. Šerák, T. Boušová: Nová zahrada u Wiesnerových

President Bonsai klubu CZ představil svým přátelům novou japonskou zahradu...
12.07.2007  přečteno: 2477x,  kat.:bonsaje

Protože mne s rodinou Wiesnerových spojuje dlouholetý přátelský vztah a vím, že Václav na svých cestách po Evropě a Japonsku zakoupil zajímavé exponáty, s potěšením jsem přijal se svou ženou Tatjanou pozvání na zahradní slavnost, kterou uspořádal v sobotu 7.července pro své přátele a známé při příležitosti představení nové části japonské zahrady. Prohlédnout si nově budovanou japonskou zahradu a umělecké předměty u nich na Olešku nebývá koneckonců každodenní záležitostí.

Již při prohlídce místnosti se třemi tokonomami a komodou, které vyrobil Jaroslav Poupa, jsem byl mile překvapen elegancí jednotlivých aranžmá. Na komodě byly umístěny tři překrásné ikebany od paní Sumiko Nischizawa. V prvé tokonomě tři skleněné talíře také od paní Sumiko, která mimo jiné byla na slavnosti osobně, ve druhé pak klasické aranžmá suiseki a svitkového obrazu, zakoupených v Japonsku a ve třetí pak suiseki doplněné dvěma bronzovými denkei, ikebanou a bronzovým čajovým domkem.

V druhé místnosti byli velice citlivě umístěny dvě japonské police s uměleckými předměty a truhla se samurajskou přilbou. Nechyběla ani váza s aranžmá květin. Vskutku působivé a vkusné.

V samotné zahradě mne zaujalo několik jejích částí, především kameny dodané Čestmírem Sosnovcem a jezírko, kde se v budoucnu budou prohánět kapři koi. Podle mého názoru, protože není doposud dobudována, na mne jako celek působila ne příliš harmonicky. Možná to bylo i tím, že na slavnosti bylo mnoho lidí a neměl jsem možnost si toto dílo patřičně užít. Vše jsme si vynahradili a zklidnili své pocity pak v původní zahradě u jejich obytného domu, kde je vše elegantní, staré a působivé.

Samotná zahradní slavnost byla velkolepá, recepce s vybranými pochoutkami, včetně suši jistě zachutnala všem, kteří se slavnosti zúčastnili.

Jsem velice rád, že jsme toto dílo viděli a měli jsme možnost se setkat se svými přáteli a známými, se kterými nás spojuje zájem o asijská umění. A budu šťasten, když se do této zahrady podívám, až bude zcela hotová. Svým přátelům Wiesnerovým děkujeme s Tatjanou za pozvání a držíme palce, aby se dílo podařilo.