úvodní strana

J. Stropnický: Bonsaje a japonské zahrady č. 9 - praktické rady a návody...

Jarní číslo letošního ročníku je opět nabité praktickými radami a informacemi, které vám pomohou nejen při pěstování bonsají, ale i při realizaci jezírek či asijských zahrad.
15.03.2007  přečteno: 2769x,  kat.:bonsaje

Máte rádi bonsaje, které na jaře kvetou? Pokud ano a hledáte nenáročné a bohatě nakvétající druhy dřevin, pak jste na správné cestě! Kdoulovce nejen potěší bohatou záplavou různobarevných květů, ale snesou i péči začátečníka...Nevíte si rady s tvarováním svých bonsají? Nevadí! Náš redakční tým spolu se zkušenými demonstrátory křižuje republiku a zdarma pomáhá!Koupací jezírka jsou prostě hit! Při koupání plně nahradí modré plastové bazény a ještě zapadají do koncepce okrasné, popř. i japonské zahrady. V naší reportáži vás naučíme, jak je vybudovat a do asijské zahrady začlenit.Výběr misky pro přesazování nemusí být zas až taková věda. Musíte ale znát pár základních pravidel a ty jsou posány a názorně vysvětleny v tomto čísle magazínu. Chcete, aby vaše bonsaje s miskou ladily? Pak si tento příspěvek prostudujte!

Moje první tvarování - trojkmen

Chcete se naučit tvarovat bonsaje ve stylu, který v Japonsku symbolizuje rodinu a myslíte si, že k tomu nemáte dost zkušeností? Nebojte se, není to nic těžkého! Stačí si jenom pozorně pročíst postup popsaný v této reportáži.

Bez čeho bonsai nepřežije…

V novém seriálu "Naučte se s námi", který je určen hlavně začátečníkům, se dozvíte, na co si musíte dát pozor při nákupu bonsají, jak správně zalévat a že otázka složení substrátů by se neměla přeceňovat!

Vytvořte si kmen se šroubovicí

Obdivujete na výstavách staré stromy, na jejichž kmeni se v oblých křivkách střídá pruh bílého mrtvého dřeva a linie tmavé kůry? Pokud ano a chcete podobně utvářené bonsaje ve své sbírce mít, poradíme vám, jak na to…

Pomáháme vám tvarovat, 1. díl

Rostlinu, jejíž proměnu vám chceme ukázat, jste měli možnost před časem vidět v internetové reportáži z výstavy v Telči. Tehdy se vám sice líbila, ale za bonsai jste ji nepovažovali. A což zkusit tento stav změnit a borovici vtisknout novou tvář?

Základní pravidla výběru bonsajové misky pro jarní přesazování

Jaro je doba, kdy většina z nás své bonsaje přesazuje a zcela přirozeně k nim hledá i odpovídající misky. Víte ale, podle jakých kritérií je vybírat, jak nakupovat a kde vám udělají nádobu i na míru?

Kvetoucí bonsaje z kdoulovců

Podobně jako bonsaje ze slivoní, o kterých jsme přinesli podrobnou reportáž s návodem na pěstování v loňském roce, patří mezi oblíbené květem ozdobné bonsaje i kdoulovce. Jsou oživením každé bonsajové sbírky a péče o ně není vůbec náročná…

Koupací jezírko v asijské zahradě

Chcete mít ve své zahradě okrasnou vodní plochu obklopenou rozkvetlými rostlinami, v tropických letních dnech se vykoupat v čisté a chladné vodě a ještě se těšit z chovu koi? Pokud odpovídáte "ano", ale nevíte jak na to, rádi vám poradíme!

Péče o japonské kapry koi a okrasná zahradní jezírka na jaře

Abychom se mohli po celý rok těšit z krásně vybarvených a zdravých kaprů koi v našem zahradním jezírku, musíme se o ně velice dobře postarat už od samotného nástupu jara. Ale víte čím začít?

Okrasné jezírko s vysutou lávkou

V dalším putování za staviteli okrasných nádrží se podíváme do jedné asijské zahrady na severu Čech. Prohlídku krásných zahradních zákoutí můžete spojit nejen s procházkou po lávce umístěné nad hladinou jezírka, ale i s pozorováním japonských kaprů koi.

Chcete se seznámit s úplným obsahem čísla 9, popř. si magazín objednat? Klikněte ZDE.

Obyčejný jalovec a začínající pěstitel. Dvě základní podmínky, které hravě splníte a pak už se můžete pustit do tvarování bonsaje, která bude symbolizovat třeba vaši rodinu...Japonské zahrady jsou pro nás Evropany stále tak trochu tajemné. Pokud se o ně ale začneme více zajímat, svá tejemství poodkryjí a přinesou spoustu inspirativních nápadů!Cílem každého chovatel kaprů koi jsou zdravé a krásně vybarvené ryby. Ale víte, že péče o ně a o jezírko začíná již teď, na jaře ...Okrasná jezírka jsou v módě. Není důležité, jestli stavíte velké nebo menší,  podstatné je, aby vám přinášelo radost a potěšení!  A protože není hanbou se učit se u sousedů, podíváme se na realizaci jedné vodní nádrže na severu Čech