úvodní strana

J. Pavlinec: Návštěva čínské zahrady v Singapuru

Jedna zajímavá reportáž, která dorazila od našeho čtenáře...
01.03.2007  přečteno: 2548x,  kat.:zahradní tvorba

Před dvěma roky se mně naskytla příležitost, spolu s přítelkyní, navštívit malajský poloostrov a ostrovní stát Singapur. Jakožto milovník asijské kultury, zvláště zahrad, bonsají, suiseki, okrasných a akvarijních ryb apod., jsem nemohl odolat nabídce přátel k návštěvě.

Mimo jiná, velmi zajímavá místa, jsme museli navštívit i "městské" asijské zahrady. Jsou zde dvě, jedna japonská, druhá čínská. Jsou poměrně "mladé", protože Singapur se složitě vyvíjel na křižovatce námořních cest, kde se střídaly různé kultury. Od Malajců, Číňanů, Indů, Holanďanů i Britů. Každá kultura zde zanechala nesmazatelné stopy dodnes. Obyvatelé ostrova si všech stop historie váží a snaží se je zachovat. Tak tomu bylo a je i u zmíněných zahrad. Nám se poštěstilo navštívit jen tu čínskou (japonská byla v rekonstrukci). Protože byl čas mimo turistickou sezónu, měli jsme mnoho prostoru na nerušenou prohlídku.

Zkuste jednou vstoupit do čínské zahrady a okamžitě si představíte, že jste se ocitli ve starověké Číně! Postavená v roce 1975 a navrhnutá velmi známým architektem, profesorem Yuen-chen Yu z Taiwanu, představuje tato čínská zahrada severočínský imperiální styl architektury krajinářství.

Nejprve vás uvítá "Pai Hung Ch´iao", tzv. "Most bílé duhy", který kopíruje styl mostu 17-Arch Bridge v Letním paláci v Beijingu. Při přecházení mostu uvidíte typickou čínskou obloukovou budovu, která se skládá ze dvou nádvoří a rybníčku.

Pro čínskou architekturu je příznačná pagoda, která byla používána ve starověku budhisty k uchování lidských kostí. Sedmipodlažní pagoda "Ru Yun Ta" kopíruje styl Ling Ku Temple pagody v Nanjingu.

Ke dvěma tradičním rysům čínské architektury patří "Yao-Yueh Fang" (Kamenná loď) a "Ming Hsiang Hsieh" (Čajovna), miniaturní budova sledující styl pečlivě propracované točivé galerie Letnho paláce.

Nemluvě o budovách, zahrady jsou také neustálým námětem v Čínské zahradě. Kolem čínské besídky, plošiny a věže jsou tkány rostliny, skály, točitá říčka a chodníčky, které vytváří harmonický výjev. Bonsajová zahrada v Suzhou stylu, na jejíž vystavení bylo použito nákladů 3,8 milionu SGD, obsahuje kolem 1000 bonsají, přivezených většinou z Číny. Bonsajové centrum bude otevřeno s experty ze Shanghaie a Suzhou, kteří budou vyučovat návštěvníky jemnému a křehkému umění jak se starat o bonsaj.