úvodní strana

Pavel Slovák: Tvarování smrku

Novoroční sérii článků o tvarování zahajuje Pavel Slovák z Vigantic, zatím jediný vítěz soutěže Nové talenty EBA v historii naší bonsajistiky.
14.01.2004  přečteno: 2755x,  kat.:bonsaje

Tento smrk jsem získal na jaře 2002. Pochází ze starého lomu u Rožnova pod Radhoštěm, kde rostl v kamenitém svahu v blízkosti polní cesty. Už při prvním pohledu je zřejmé, že tento strom je určený pro šikmý styl (tím myslím postavení kořenů vůči kmeni).

Smrk se skvěle aklimatizoval a na podzim 2003 byl připraven k prvnímu tvarování, na které jsem se už moc těšil. Foto 1 ukazuje strom z pohledové strany budoucího tvaru tak, jak byl vyzvednut.

Jelikož byl smrk zasazen ve velkém náklonu, před tvarováním jsem jej upravil mírným napřímením do stabilnější nádoby. Potom nastala fáze čištění, spočívající v odstranění suchých a pro další tvarování nepotřebných větví. Jelikož jsem měl o budoucím tvaru smrku jasnou představu, byla tato práce poměrně snadná.

Foto 2 ukazuje strom pouze s větvemi, které jsem chtěl využít při tvarování. V další fázi tvarování bylo mým úkolem pokud možno věrně zpracovat partii šari. To znamenalo k šari, které vzniklo už v přírodě začlenit džiny a nové šari. Při použití plochých kleští a dláta tak vznikla nová, řekl bych dobře zpracovaná dramatická partie. Celou plochu šari a jinů jsem ošetřil bělidlem - foto 3 a 4.

Nyní už přišlo na řadu tvarování větví. Jelikož jsem počítal s výrazným ohýbáním některých větví, raději jsem je zabandážoval. Nejdříve na větve pevně namotám běžný zdravotnický obvaz a na ten pevně a pečlivě namotám gumovou pásku. Nakonec opatrně navinu drát přiměřené síly. Drátování je nutné provádět velmi pečlivě a pokud možno až do nejtenčích větviček. To nám velice usnadní konečné ohýbání a tvarování větví. V žádném případě se tato příprava nesmí ošidit. Po celou dobu máme také možnost si rostlinu co nejvíc "ošahat", vypozorovat zrádná místa na větvích, promýšlet si způsob ohýbání. Zkrátka co nejvíce se seznámit s rostlinou. Nadrátovaná rostlina je na obrázku č. 5

Výchozí rostlina pro tvarování - typická jamadoriTyto větve budou použity pro tvarováníZajímavá partie jin a shari.Detailní pohled.Vydrátovaná rostlina před konečným tvarovánímVytvarovaný smrk - výška 47 cm, šířka 43 cm, průměr kmene 9 cmBudoucí miska -  26 x 26 x 9,5 cm, původ: BC Isabelia

Konečně je tu ta chvíle, na kterou se asi těší většina tvůrců při tvarování. Konečně poprvé vtiskneme rostlině novou podobu. Já osobně si v tuto chvíli dám takovou malou pauzu. Je to příjemné a napínavé oddálení závěrečné kreativní práce. Nejprve vytvaruji hlavní tzv. kosterní větve. K nim pak příslušné tenčí větvičky do námi určeného tvaru. Někdy (hlavně u yamadori) se nevyhneme různým fíglům při uvedení větve do požadovaného tvaru, ale hlavní je estetiký výsledek. Ne to, jakým způsobem jsme k němu dospěli!

Stejně tak i já jsem se dopracoval k závěru tvarování. Ještě zbývá dotvarovat vrchol rostliny, což je jeden z nejdůležitějších prvků a bývá někdy podceňován. Umístěním vrcholu se rozhoduje o pohybu stromu a tím i o jeho energii.

Tak končí první, dle mého zdařená etapa malého smrku. Vše můžete posoudit i vy z uvedených fotografií. Na jaře chci smrk přesadit do vyšší čtvercové nádoby, matné glazury hnědočerné barvy, která pochází z dílny BC Isabelia.

Kontakt na autora tvarování> pavels@roznovan.cz